T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 Yılı “Lider Çocuk Tarım Kampı” Yapıldı

Yayın Tarihi : 19.5.2022

Bakanlığımızca her yıl 4. Sınıf öğrencilerine hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek amacıyla '' Lider Çocuk Tarım Kampı'' etkinliği bu yılda düzenlendi.

İlimizde düzenlenen etkinlik Edirne Merkez Kurtuluş İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinin (31 öğrenci) katılımıyla 3 gün süreyle gerçekleştirildi.

Kamp programının teması ''Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' olarak belirlenmiş olup bu kapsamda; öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında ilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yörelerine özgü türleri tanımaları, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi konularında eğitim verilmesi hedeflenmiştir.

3 gün süren "Lider Çocuk Tarım Kampı'' etkinliği kapsamında öncelikle İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünde görevli Mühendislerimizden Yeliz Tefek ASLAN tarafından '' Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği'' konusunda bilgilendirme sunumları yapılarak personellerimizce balık çeşitlerimiz tanıtıldı. Doğa bilinci için farkındalık yaratmak amacıyla Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personelleri eşliğinde Doğa Bilinci sunumu ve çöp toplama etkinliği ile Tema Vakfı İl Temsilcisi Sınıf Öğretmeni Şirin ÇOĞAL tarafından "Sıfır Atık'' konusunda eğitimler verildi. Öğrencilerimize İlimizin önde gelen müzeleri Edirne Balkan Tarihi Müzesi ve Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi ziyaretleri gerçekleştirildi ve eğitmenlerimiz eşliğinde bilgiler verildi. Etkinliğimizin son gününde ise Öğrencilerimize hayvan sevgisini aşılamak ve hayvancılığı tanıtmak amacıyla küçükbaş hayvan işletmesi ziyareti yapılarak, bu konuda bilgilendirme yapıldı.

Etkinliğimizin sonunda öğrencilerimiz İl Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT tarafından İl Müdürlüğümüzde ağırlandı. Lider Çocuk Tarım Kampı etkinliğimiz İl Müdürümüz ile öğrencilerimizin birlikte günün anısına pasta kesmesi ve katılan tüm öğrencilerimize, katılım sertifikaları ve hediyelerinin takdimi sonrasında son buldu.