T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sahte Gübre

Yayın Tarihi : 11.04.2022

Yazlık ekim sezonunun ve üst gübrelemenin devam ettiği bu aylarda tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması ve dolayısıyla gübre sektörünün hareketlenmesiyle, son zamanlarda piyasada tanınmış gübre ithalatçısı veya üreticisi firmaların torbalarını taklit ve tahşiş etmek suretiyle piyasada sahte gübre satışları çoğalmıştır. Bu nedenle gübre firmaları ile bu ürünleri alarak kullanan çiftçiler mağdur olmaktadır. İl Müdürlüğümüz ’ün yaptığı denetimlerde Edirne ili ve ilçelerinde sahte gübreler tespit edilerek, analizlerde bu sahte gübrelerin içermesi gereken değerlerinin sıfır olduğu, yapılan analizlerde tespit edilmiştir. Bu konu Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir.

Tarımın en önemli girdilerinden biri gübredir. Gübre bitkisel verimliliğin artmasını sağlamakla beraber ürünün kalitesini de etkilemektedir. Sahte gübreyle hem paranız boşa gider hem de tarlanız ve ürününüz zarar görür. Sahte gübrenin içindeki tuz oranının yüksekliğinden dolayı  topraktaki olumsuz etkisi uzun yıllar sürmektedir.


Gübre Alırken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

1-Gübreyi tanıdığınız, güvendiğiniz bayiden alın.

2-Bayiden sattığı ürünle ilgili " Lisans Belgesi, Tescil Belgesi, Ürününü Onaylı Etiket

   Örneğini isteyip ürünün üzerindeki bilgiler ile belgelerdeki bilgileri karşılaştırınız.

3-Gezginci olarak kamyon üzerinde gübre satanlardan gübre almayın.

4-Piyasadaki muadillerine oranla dikkati çekecek ölçüde ucuz gübrelere itibar etmeyin.

5-Etiket bilgileri Türkçe olmayan ve ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri almayın.

7-Gübre ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi, ayrıca bitki besin elementlerinin % oranlarının açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin net olarak ifade edilmediği gübreleri almayın.

8- Aldığınız gübrenin mutlaka faturasını alın.

9- Gübre alacağınız bayinin Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerine kayıtlı olduğunu belgeleyen GÜBRE DAĞITICILIK BELGESİ' ni görmeden gübre satın almayınız.

10-Piyasada satılan gübrelerle ilgili herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde mutlaka Tarım ve Orman İl  ve ilçe Müdürlüklerimize bilgi veriniz.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü